Technická analýza

Jak funguje technická analýza? 

Technická analýza je nástroj, který používají makléři čili tradeři, nikoli investoři. S pomocí technické analýzy tradery určují, kdy koupit nebo prodat aktiva na burze. Nehodnotí akcie a firmu, ale pohyby cen.

Na rozdíl od investorů je obchodníkům jedno, zda aktivum koupit nebo prodat. Vydělávají čistě na změnách ceny. Nejdůležitější informací v technické analýze jsou ceny a objemy akcií, protože tyto údaje nelze zkreslit. Pojďme si promluvit o základních pravidlech, která dodržují přívrženci technické analýzy.

  • “Vše je zahrnuto v ceně”. Techničtí analytici se domnívají, že všechny faktory, které ovlivňují cenu, jsou již zohledněny v nabídce a poptávce. Je jim tedy jedno, z jakého důvodu cena vzrostla či klesla, důležitá je pouze samotná změna ceny.
  • “Pohyb cen podléhá trendům.” Ceny se nepohybují náhodně, ale sledují určité vzorce. Pro obchodníka je důležité včas rozpoznat trend a připojit se k němu. Techničtí analytici se domnívají, že současný trend se bude pravděpodobně nadále vyvíjet a neotočí se opačným směrem. A trend bude pokračovat, dokud se neobjeví známky zvratu.
  • “Historie pohybu cen se opakuje.” Lidé obchodují na trhu a mají tendenci se v určitých situacích chovat podobným způsobem. Takže minulost se opakuje.

Metody technické analýzy.

Techničtí analytici studují ceny na grafech, používají také indikátory a oscilátory. Vzájemně kombinují různé nástroje technické analýzy.

Technická analýza

Jako první se objevila klasická grafická metoda technické analýzy. Až do 80. let nebyly na burze žádné osobní počítače. Analytici sestavovali grafy ručně. Technickým analytikům, kteří pracovali pouze s tabulkami, se říkalo grafici. Domnívali se, že pohyb cen je způsoben kolektivními akcemi účastníků trhu, které nejsou spontánní. A grafy ukazují nejen komprimovanou historii cen, ale také hlavní vzorce lidského chování.

Grafičtí obchodníci nacházejí obchodní rozsahy na grafech, určují aktuální trendy, předpovídají zlomy a zvraty. Analýza grafů je tvůrčí proces a nelze jej měřit, a proto jsou grafisté kritizováni za subjektivní povahu.

Algoritmické nebo matematické metody technické analýzy explodovaly od příchodu počítačů, protože počítače mohou rychle provádět složité výpočty. Hlavními nástroji matematické analýzy jsou indikátory a oscilátory.

Indikátory sledují začátek trendu, jeho konec a obrat. Pomáhají obchodníkům vidět nový trend co nejdříve a připojit se k němu. Nejjednodušším příkladem indikátoru je klouzavý průměr. Například klouzavý průměr uzavírací ceny finančního aktiva za měsíc.

Oscilátory jsou indikátory kolísání. Fungují, když na trhu není jasný trend. Oscilátory pomáhají určit, zda je finanční aktivum překoupeno nebo přeprodáno. Nejčastěji obchodníci sledují divergenci mezi oscilátorem a cenovým grafem, které se říká divergence.

Technickou analýzu obvykle využívají obchodníci, kteří vydělávají na změnách cen aktiv. Obchodníci to potřebují, aby zvýšili šance na úspěšný obchod.

Veškeré materiály umístěné na internetových stránkách slouží pouze pro informační účely a při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením odpovídajícího úsilí.

Investice do investičních nástrojů jsou rizikové a mohou být za nepříznivých okolností ztrátové. Hodnota investice může růst i klesat.

Napsat komentář